Udział Gumisi
w Projekcie „Niepodległa” – stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę”,
realizowanym pod patronatem Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Projekt skierowany do dzieci 5-letnich z 28 wolskich przedszkoli (po jednej grupie z każdego przedszkola). Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, zajęciach edukacyjnych poznały pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.
Cel:
- Budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych
Partnerzy:
- Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
- Instytut Pamięci Narodowej
- Muzeum Historii Polski
- Biblioteki publiczne na terenie dzielnicy Wola
- Społeczność lokalna
- Wolskie Szkoły Podstawowe
- Wolskie Centrum Kultury ul. Działdowska
Działania związane z podsumowaniem realizacji projektu:
- Opracowanie krótkiego sprawozdania z realizacji projektu (tekst oraz zdjęcia z działań).
- Opisanie działań związanych z projektem i opublikowanie w miesięczniku „Bliżej Przedszkola” i/lub „Wychowanie w przedszkolu”.
- Uroczyste podsumowanie projektu w czerwcu 2018 r. w Wolskim Centrum Kultury lub w Szkole Podstawowej na Grenady lub w Szkole Podstawowej na Deotymy:
- wystawa wszystkich prac plastycznych i wytworów dzieci;
- występy laureatów konkursu recytatorskiego i tanecznego;
- prezentacja gazetki multimedialnej z realizacji projektu na podstawie sprawozdań dostarczonych z przedszkoli.
Sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach projektu „Niepodległa”
Nasze przedszkolaki z grupy Gumisiów, aktywnie i chętnie brały udział we wszelkich formach aktywności związanych z realizacją projektu „Niepodległa” – stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, który organizowany był pod patronatem Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
Jednym z pierwszych działań podjętych w ramach realizacji projektu, było obejrzenie przez naszych najstarszych przedszkolaków filmu edukacyjnego pt.: „Polskie symbole narodowe” po którym odbył się quiz dotyczący obejrzanej projekcji.
Ponadto, Nauczycielki Gumisiów i Tygrysków przeprowadziły z dziećmi zajęcia mające na celu:
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania i opisywania poszczególnych symboli narodowych – godło, hymn, flaga
- poznanie słów i melodii hymnu narodowego
- doskonalenie i utrwalenie wiadomości na temat własnego kraju
- zapoznanie z mapą Polski
Na wystawie przedszkolnej pojawiły się prace plastyczne dzieci pt.:
- „Flaga” – praca indywidualna
- „Polak mały” – praca grupowa
10 listopada 2017 r. Gumisie udały się do pobliskiego miejsca pamięci: Muzeum Więzienia Pawiak, podczas której dzieci zapaliły znicze i oddały cześć więzionym i poległym – na przestrzeni dziesięcioleci – za naszą ojczyznę.
4 grudnia 2017 r. Gumisie gościły panią edukator z Muzeum Historii Polski, która przeprowadziła dla dzieci zajęcie na temat „Co to jest historia”.
27 lutego 2018 r. trzy dziewczynki z grupy Gumisiów wzięły udział w konkursie recytatorskim pt. „A ja jestem Polak mały” organizowanym w Przedszkolu nr 118. Nasze reprezentantki pięknie wygłosiły takie oto wiersze:
- „Piękna jest nasza ziemia” – Czesława Janczarskiego;
- „Co to jest Polska” – Czesława Janczarskiego;
- „Ziemia rodzinna” – Władysława Bełzy.
13 marca 2018r. grupę Gumisi ponownie odwiedziła pani edukator z Muzeum Historii, która przeprowadziła z dziećmi zajęcia pt. „Co to są symbole narodowe?” Podczas tego spotkania dzieciom przypomniane zostały polskie symbole narodowe takie jak flaga, godło oraz hymn. Ponadto, dzieci poznały banderolę widniejącą na polskich okrętach oraz szachownicę zdobiącą kadłuby polskich samolotów.
Tym razem nasze Gumisie miały okazję uczestniczyć w wycieczce realizowanej w ramach projektu „Niepodległa”. 13 kwietnia 2018 r. Pan Witek – bardzo sympatyczny przewodnik, opowiedział dzieciom wiele ciekawostek związanych z sytuacjami i miejscami, które udało się zobaczyć w czasie spaceru po warszawskiej Starówce i Krakowskim Przedmieściu.
Dzieci obserwowały zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, zobaczyły Makietę Pałacu Saskiego, przyjrzały się pomnikowi Piłsudskiego i przystanęły na chwilę przed Pałacem Prezydenckim.
Gumisiom przydarzyła się również nieplanowana atrakcja – spotkanie Dowódcy Garnizonu Warszawa – gen. bryg. Roberta Głąba. Generał z uśmiechem podszedł do dzieci i cierpliwie odpowiedział na wszystkie nurtujące przedszkolaków pytania. Po wysłuchaniu utworu Fryderyka Chopina przy grających ławeczkach Gumisie zmęczone, ale zadowolone ruszyły w powrotną drogę do Przedszkola nr 263.
17 maja 2018 r., zgodnie z harmonogramem działań zaplanowanych w ramach wolskiego projektu „Niepodległa”, na terenie Szkoły Podstawowej nr 389 przy ul. Smoczej, spotkały się przedszkola z okolic Muranowa, aby wziąć udział w terenowej grze edukacyjnej pn. „Polak Mały”.
Z uwagi na deszczową pogodę jaka panowała w tym dniu, gra została zorganizowana w budynku szkoły, a nie na boisku szkolnym jak wcześniej planowano.
Działania, w jakich uczestniczyły dzieci w ramach w/w. Gry Miejskiej po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego:
- Spośród różnorodnych symboli wybierz symbole narodowe Polski;
- Wykonaj flagę Polski z dostępnych materiałów;
- Spośród sylwet różnorodnych osób wybierz postać Józefa Piłsudskiego, powiedz czy (a jeśli tak, to dlaczego) Józef Piłsudski był osobą ważną dla Polski i Polaków;
- Na konturowej mapie Europy oznacz miejsce, w którym powinna znaleźć się mapa Polski;
- Ułóż puzzle Polska, oznacz na niej trzy miasta Gdańsk, Warszawę i Kraków korzystając z symboli, plasteliną wyklej kontur Wisły.
Za każde wykonane zadanie dzieci otrzymały Bilet Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej o nominale 100, które wymieniły później na nagrody.