Powrót do Udział w Projekcie KIK/34

Nasze działania KIK/34

 

NASZE DZIAŁANIA W RAMACH KIK/34

PROWADZONE W CELU UZYSKANIA CERTYFIKATU
„PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”

 

Z radością informujemy, że nasze przedszkole w listopadzie 2014r. uzyskało już certyfikatPRZEDSZKOLE PRZYJAZNE ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”, który miał być przyznawany dopiero po zakończeniu roku szkolnego 2014/2015.

W ramach udziału w projekcie, w naszym przedszkolu podejmowanych było i jest kontynuowane, wiele działań w kierunku promowania i wdrażania zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej:

  1. W ramach pracy dydaktyczno – wychowawczej, w roku szkolnym 2013/2014, oprócz realizacji programu wychowania przedszkolnego „Zanim będę uczniem”, realizowaliśmy we wszystkich grupach przedszkolnych temat roczny pt. „Żywienie i aktywność fizyczna podstawą mojego zdrowia”, w którym zaplanowaliśmy organizację wielu zajęć promujących zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. SZCZEGÓŁOWY PLAN ZNAJDUJE SIĘ W ZAKŁADCE „Udział w Projekcie KIK/34/34”
  2. W ramach pracy dydaktyczno – wychowawczej, w roku szkolnym 2014/2015 realizowaliśmy temat roczny: „Zdrowe żywienie i sport, to samo zdrowie, każdy przedszkolak to wie.”
  3. Stworzyliśmy w szatni naszego przedszkola miejsce, przeznaczone na stałą ekspozycję plakatów promujących zasady prawidłowego żywienia i aktywność fizyczną oraz prezentację działań podejmowanych przez przedszkole w ramach realizowanego projektu.
  4. Organizowane są „Marchewkowe poniedziałki”, „Jabłkowe wtorki” i „Owocowe II śniadania” – co oznacza, że zawsze w poniedziałkowym jadłospisie znajdują się potrawy z marchewki, we wtorkowym jadłospisie znajdują się jabłka i codziennie podczas II śniadania dzieci spożywają owoce.


DZIAŁANIA GRUPOWE

Rok szkolny 2014/2015

Udział dzieci w zajęciach promujących zdrowe żywienie i kulinarnych eksperymentach pt. „Wiem, co jem”.

Ekspozycje dla Rodziców

 KRASNALE

PUCHATKI

 

GUMISIE

SMERFY

 

Rok szk. 2013/2014


„NASZE SERCE – NASZA POMPA”
warsztaty z cyklu „Bądź Zdrów”

Ono pompuje krew, a u walecznych ludzi jest wielkie jak lew.
Rysujesz je w walentynki dla chłopca lub dziewczynki.
Mocniej Ci zabije, gdy zobaczysz żmije.

W dniu 19 lutego 2014r. gościliśmy w naszym przedszkolu panią Elżbietę Jochemczyk – kierownika Projektu Edukacyjnego dla dzieci „Zdrowa Planeta”, realizowanego przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie”.

Pani Elżbieta zabrała nasze przedszkolaki w podróż, której celem było poznanie zasad zdrowego stylu życia, utrwalenie wiadomości o profilaktyce zdrowotnej: prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej.

Krasnale, Puchatki, Gumisie i Smerfy miały okazję obejrzeć i dotknąć model serca ludzkiego, oraz wysłuchać bicia własnego serca przy pomocy stetoskopu. Dzięki zabawie na „sercowym placu zabaw” dzieci poznały liczbę żył i tętnic w ludzkim ciele, budowę ludzkiego szkieletu oraz ciekawostki związane z funkcjonowaniem najważniejszego organu człowieka. Przedszkolaki zamieniły się między innymi w białych rycerzy – leukocyty, które weszły do żyły i chroniły organizm przed bakteriami i wirusami.

Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani zakładkami do książki i kolorowankami.

KRASNALE

W październiku maluchy podczas zajęć klasyfikowały produkty spożywcze na te zdrowe i na te, które szkodzą naszemu zdrowiu. Próbowały samodzielnie stworzyć piramidę żywieniową.

Na zajęciach w dniu 2 października 2013r. oglądały owoce – następnie określały ich kształt:  czy są podłużne, czy okrągłe. Dzieci zauważyły, ze jedne owoce są malutkie jak np. śliwki i winogrona, a inne są duże jak np. jabłko, brzoskwinia czy gruszka.
Podzieliły owoce ze względu na wielkość. Potem próbowały jak owoce smakują, czy są słodkie, czy kwaśne i wypowiadały się czy są smaczne. Wszyscy próbowali odgadnąć, jaki owoc zjedli. Było ciekawie i wesoło.

W dniu 7 października p. Ewa zmieniła się w kucharkę. Dzieci również zaczarowała w kucharzy. Mali kucharze samodzielnie zrobili sałatkę owocową. Po wykonanej pracy odbyła się degustacja. Maluchy poczęstowały swoim zdrowym wyrobem p. Dyrektor.

Natomiast w dniu 15 października Krasnale zrobiły sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy klasyfikowały produkty na warzywa i owoce, określały ich wielkość i kolor. Po skończonej pracy, również i tym razem poczęstowały p. Dyrektor swoim smacznym posiłkiem, który skonsumowały zaraz podczas drugiego śniadania.

    PUCHATKI

Grupa Puchatków, podobnie jak wszystkie grupy, już we wrześniu rozpoczęła edukację dotyczącą prawidłowego żywienia.
Wraz z paniami, dzieci utworzyły kącik przyrody: „Kosz pełen witamin” z warzyw przyniesionych przez rodziców.

Odwiedziły stragany z warzywami i owocami w okolicy przedszkola, rozmawiały z panią ekspedientką nt. co jest warzywem, a co owocem, utrwalały nazwy mniej znanych, egzotycznych owoców.

Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się co rośnie w sadzie, a co w ogrodzie. Poznawały owoce i warzywa wszystkimi zmysłami: oglądały, dotykały, wąchały i smakowały (z zamkniętymi oczami). Rozpoznawały owoce i warzywa w książeczkach obrazkowych, uczyły się wierszyków i piosenek na pamięć.

Dzieci chętnie brały udział w pracach plastycznych związanych z realizacją planu rocznego: wycinały, naklejały, malowały i lepiły z różnych mas plastycznych.

Pierwszym eksperymentem kulinarnym dzieci była sałatka owocowa samodzielnie wykonana i spożyta.

Ponadto, dzieci uczestniczyły w opowieściach ruchowych „Pójdźmy do sadu, ogrodu”, tańczyły na „balu warzywnym” z wykorzystaniem pacynek. Brały czynny udział w teatrzyku „Na straganie” wg. J. Brzechwy z własnoręcznie ozdobionymi warzywami-kukiełkami.

Samodzielnie w sokowirówce wyciskały sok warzywny w sokowirówce i zrobiły pyszną sałatkę warzywną.

Panie promują zdrowe odżywianie podczas posiłków, zachęcając dzieci do spożywania owoców, warzyw, zup mlecznych i nabiału.

20 stycznia 2014r. Puchatki postanowiły zaskoczyć wszystkich i przygotować zdrowy poczęstunek dla Babć i Dziadków. Pod czujnym okiem Pani Eli i Pani Tereski, przedszkolaki ukręciły przepyszne, marchewkowe ciasto, które podane zostało gościom podczas uroczystości zorganizowanej z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. 

         GUMISIE

Zajęcia związane z poznawaniem zasad zdrowego żywienia i poznawaniem potraw z owoców, Gumisie rozpoczęły już 9 września, od zrobienia pysznej sałatki owocowej.

10 października sporządziły sałatkę warzywną i warzywne koreczki.

31 października Gumisie odwiedziła pani stomatolog mama dziecka z grupy Smerfów. Opowiedziała dzieciom jak ważna jest higiena jamy ustnej i jak ważne dla zdrowia jest jedzenie warzyw i owoców.

SMERFY

1 października 2013r., najstarsze przedszkolaki poznawały owoce na różne sposoby: oglądały, smakowały, wąchały, by później zrobić z nich sałatkę owocową i sprawdzić, jak smakuje własnoręcznie wykonane „owocowe danie”.

28 listopada Smerfy samodzielnie zrobiły sobie podwieczorek – smakowite żaglówki z sałaty, jajek i żółtego serka a następnego dnia pyszne serowo – owocowe kolorowe koreczki.

KONKURSY DLA RODZICÓW

„Zdrowie na talerzu”

Pod koniec listopada 2013r., zorganizowaliśmy w przedszkolu konkurs dla dzieci i rodziców na najciekawszy plakat nt. „Zdrowie na talerzu”. W konkursie wzięło udział 8 rodzin. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na tablicy dla rodziców umieszczonej w szatni przedszkolnej.

7 grudnia 2013r. , podczas sobotniego przedświątecznego spotkania „Ubieramy choinkę”, wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami za udział w konkursie i wykonanie tych wspaniałych prac.

Zaproszenie rodziców i dzieci do kolejnego konkursu zaplanowaliśmy na wiosnę.

Powiększ litery
Zmień kontrast

Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 5445