Powrót do Oferta edukacyjna

Ciekawe wydarzenia

Rok szkolny 2020/2021

„Dzień słuchu”

3 marca 2021 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Słuchu. Z tej okazji, tego dnia, w każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone tej tematyce.
Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z narządem słuchu, jakim jest ucho. Poznały budowę ucha i wpływ hałasu na jego funkcjonowanie i zdrowie człowieka.
Ponadto,
Puchatki wysłuchały bajki pt. „O królu Hałasie i wróżce Ciszy”, rozwiązywały zagadki słuchowe, a na koniec zajęcia dzieli lepiły ucho z plasteliny.
Smerfy obejrzały film edukacyjny o uchu i jego funkcji, rozwiązywały zagadki słuchowe, poznawały kolegów i koleżanki po głosie, a także podążały za głosem z zamkniętymi oczami. Odbyła się także rozmowa na temat tego, dlaczego i jak należy dbać o słuch. Dzieci miały okazję nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku, w którym można porozumiewać się z osobą z dysfunkcją słuchu – języku migowym. Tego dnia witaliśmy, żegnaliśmy się, dziękowaliśmy i przepraszaliśmy migając do siebie. 

„Dzień numeru alarmowego 112”

11 lutego 2021 r. obchodziliśmy europejski dzień numeru alarmowego 112.
Tego dnia, w naszym przedszkolu, w każdej grupie odbyły się zajęcia mające na celu m.in. kształtowanie prawidłowych postaw w sytuacji zagrożenia, wdrażanie dzieci do dbania o bezpieczeństwo własne i innych, utrwalanie przez zabawę znajomości numerów służb ratowniczych: Pogotowia Ratunkowego – 999, Policji – 997, Straży Pożarnej – 998 oraz europejskiego numeru alarmowego 112.  

 

Dzieci w grupie Smerfów odgadywały zagadki, a podczas licznych zabaw ruchowych wchodziły w role policjantów, strażaków, ratowników, naśladowały głosem sygnały alarmowe pojazdów służb ratowniczych.
Tego dnia dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach należy korzystać z numeru 112 i jak to robić.
Dowiedziały się także na czym polega praca służb ratowniczych i jakie jest ich podstawowe wyposażenie.

„Dzień piszczałek i fujarek”

28 stycznia 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Fujarek i Piszczałek.
Z tej okazji, dzień rozpoczęliśmy tańcem przy różnych rodzajach muzyki.
Następnie, podczas zajęć, dzieci dowiedziały się czym są fujarki, jaka jest ich historia. Dowiedziały się, że trzcinowa fujarka i piszczałki wykonane z drewna lub metalu, ustawione „według wzrostu” i połączone ze sobą, to jedno z pierwszych instrumentów muzycznych, których ludzie zaczęli używać.
Dzieci miały okazję wysłuchać m.in. utwory z płyty „Melodies with panflute”.
Rozmawiały też o dźwiękach i muzyce. Nazywały i klasyfikowały instrumenty muzyczne na dęte, strunowe i perkusyjne. Rozpoznawały instrumenty po wydawanych przez nie dźwiękach.

Podczas zajęć plastycznych, dzieci własnoręcznie wykonały instrumenty muzyczne, m.in. grzechotki z papierowych rolek bądź „fujarki” lub „flet” z plastikowych słomek.

„Wizyta”
w Przedszkolu Specjalnym Nr 208

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w ramach naszej wieloletniej współpracy i przyjaźni, nasi przyjaciele z Przedszkola Specjalnego Nr 208 obdarowali nas dwoma wspaniałymi upominkami. Przysłali do nas tradycyjną pocztą, kartkę świąteczną oraz wspaniałą książeczkę, którą można czytać za pomocą obrazków.

W podziękowaniu za te wspaniałe upominki, grupa Smerfów, w dniu 18 grudnia 2020 r., udała się na spacer do Przedszkola Specjalnego, aby zanieść w prezencie od nas, kartkę świąteczną oraz postać Mikołaja, wykonane przez przedszkolaki i Panie z grupy Smerfów.

Gospodarze przywitali nas machaniem przez okna, radosnymi okrzykami oraz lizakami, które Panie wraz z dziećmi, spuściły nam z okna w torebce.

Tą samą drogą podaliśmy naszym przyjaciołom Mikołaja i świąteczną kartkę. Ta niecodzienna sytuacja, sprawiła wszystkim wiele przyjemności, uśmiechu i radości.

„Dzień Majsterkowicza”

3 grudnia 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Majsterkowicza.
Z tej okazji, w każdej grupie, zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tej tematyce. Dzieci dowiedziały się kim jest majsterkowicz i czym się zajmuje, poznały narzędzia do majsterkowania – ich przeznaczenie i sposoby wykorzystania.


Puchatki obejrzały również teatrzyk kukiełkowy o królu Kaprysie, który był właścicielem ogromnej ilości klocków i nie mógł się zdecydować, co z nich zbudować.

Dzień Majsterkowicza w Smerfach

„Dzień Pluszowego Misia”

25 listopada 2020 roku w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.
dnia dzieci poznały historię pluszowego misia, uczestniczyły w „misiowych” grach i zabawach, śpiewały znane piosenki o misiach, a także robiły zdjęcia w specjalnie przygotowanej foto budce. 
Dzieci z grupy Puchatków, uczestniczyły również w wirtualnej podróży do domku misia. Podczas tej podróży wykonywały różne ćwiczenia, rozwiązywały zagadki, a także musiały wykazać się znajomością języka angielskiego.
Dnia Pluszowego Misia uwieńczyło rozdanie odznak-misiów.

PUCHATKI

SMERFY

GUMISIE

„Straż Miejska w przedszkolu”

20 listopada 2020r. dzieci z grupy Smerfów i Gumisi odwiedziła Pani ze Straży Miejskiej. Dzieci poznały szczegóły dotyczące codziennej pracy i zadaniach Straży Miejskiej, stroju Strażnika Miejskiego oraz przedmiotów, jakie przy sobie nosi: kajdanki, krótkofalówka, pałka.

Zadaniem dzieci, było wskazanie różnic w stroju Strażnika Miejskiego i Policjanta, a następnie pokolorowanie sylwety Strażnika Miejskiego, odzwierciedlając prawidłowo kolory wszystkich elementów stroju.

„Międzynarodowy Dzień Niewidomych”

13 listopada 2020 r., zgodnie z realizowanym kalendarzem świąt nietypowych, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Niewidomych.
Z tej okazji dzieci z grupy „Smerfy”  obejrzały film edukacyjny „N jak Niewidomy”, który przybliżył im problemy osób niewidomych lub słabowidzących oraz przekazał kilka wskazówek jak pomóc osobom z dysfunkcją wzroku. 

We wszystkich grupach rozmawialiśmy z dziećmi o funkcji białej laski, psa przewodnika, sygnalizacji dźwiękowej oraz ogromnej roli alfabetu Braille’a.
Dzieci miały też okazję przekonać się jak to jest, gdy jeden ze zmysłów zostaje wyłączony. Dzieci m.in: 
– z zasłoniętymi oczami, pod opieką kolegi/koleżanki wcielającego się w rolę przewodnika musiały przejść po wyznaczonym szlaku, 
– rozpoznawały kształty i faktury używając wyłącznie zmysłu dotyku,
– w dwuosobowych zespołach budowały wieże z klocków,
– a także podążając za głosem, dźwiękiem próbowały dotrzeć do celu.

Dzieci zrozumiały, że mimo dużych trudności, funkcjonowanie w społeczeństwie osób z dysfunkcją wzroku jest możliwe.

„Narodowe Święto Niepodległości”

10.11.2020r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu 102. rocznicę odzyskania niepodległości.
Z tej okazji na zajęciach dydaktycznych, dzieci wysłuchały legendy o „Lechu, Czechu i Rusie” oraz dowiedziały się o pierwszej stolicy Polski.
Następnie,  podczas rozwiązywania zagadek, mogły wykazać się wiedzą na temat naszego kraju i jego symboli narodowych. Przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

„Dzień Drzewa”

9  października 2020 r. we wszystkich grupach, obchodziliśmy  „Dzień drzewa”.
Tego dnia zajęcia odbywały się głównie w ogrodzie, aby dzieci miały naturalny i bezpośredni kontakt z przyrodą. Przedszkolaki przyglądały się różnym gatunkom drzew, poznawały ich nazwy, budowę,  rolę jaką spełniają poszczególne części oraz rozpoznawały drzewa po ich liściach.

Znajomość nazw drzewa jest ważna, ale nie wystarcza do pełnego kontaktu, dlatego dzieci sprawdzały strukturę kory, wąchały ją, za pomocą przyłożonej kartki i kredki pobrały odciski kory różnych drzew, dotykały gałęzi i liści, obejmowały drzewo, aby poczuć „pulsujące” w nim życie.

Gumisie założyły doświadczalną hodowlę, umieszczając w słoiku z wodą owoce drzew (kasztan, żołądź, orzech) w celu prowadzenia obserwacji i dzielenia się jej wynikami.
Dzieci z najstarszych grup wykonały prace przestrzenne „Drzewo” wykorzystując materiały wtórne (papierowe rolki, tacki, butelkę, karton), najmłodsi malowali.

Przedszkolaki miały możliwość wielozmysłowego poznawania drzewa, a różnorodne działania miały rozbudzić ich ciekawość poznawczą.

„Sprzątanie świata 2020 r.”

25 września 2020r. wszystkie przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Na porannych zajęciach poznały znaczenie słowa EKOLOGIA.

Dzieci z grupy Smerfów podczas zajęć w sali stworzyły KODEKS MAŁEGO EKOLOGA, wykonały medal oraz poznały zasady bezpiecznego „sprzątania świata”. Dowiedziały się, że nigdy nie wolno samemu, bez nadzoru dorosłych oraz ochronnych rękawic dotykać jakichkolwiek przedmiotów.

Po uzgodnieniu zasad gwarantujących pełne bezpieczeństwo nasze małe zuchy udały się w okolice przedszkola posprzątać swoje najbliższe otoczenie.

„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”

21. września 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji w każdej grupie czekało wiele atrakcji przygotowanych przez Panie. Bawiliśmy się przy największych dziecięcych przebojach, rozwiązywaliśmy zagadki, braliśmy udział w zabawach integracyjnych i konkurencjach sportowych.
Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania każdy przedszkolak otrzymał odznakę. Ten Dzień dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci.

Rok szkolny 2019/2020

„Światowy Dzień Kota”

17 lutego 2020r. obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Kota. Przedszkolaki  rozwiązywały zagadki, oglądały ilustracje i zdjęcia przedstawiające koty różnych ras. Opowiadały o swoich pupilach hodowanych w domach. Puchatki próbowały zamienić się w małe kotki. Chodziły po „płocie”, brały udział w zawodach „łowienia myszek”, bBawiły się papierowymi piłkami. Przeciągały się i rozciągały jak przyjacielskie futrzaki.
Wykonały też kocie opaski na głowę.

„Międzynarodowy Dzień pizzy”

10 lutego 2020 r. nasze przedszkole zorganizowało obchody Międzynarodowego Dnia Pizzy. Tego dnia wszystkie dzieci poznały historię pizzy, kraj jej pochodzenia oraz rodzaje. Wszystkie przedszkolaki samodzielnie przygotowały składniki do „zdrowej” pizzy: kroiły paprykę, cebulę, pieczarki, szyneczkę i ser mozarella.
Dzieci z grupy Gumisiów wspólnie wykonały ogromną papierową pizzę, używając papieru, farb i żółtej włóczki.
Podczas podwieczorku cudowny zapach pachnącej pizzy rozniósł się w całym przedszkolu, więc nikomu nie sposób było jej się oprzeć.

„Z Borsukiem bezpieczniej”

18 grudnia 2019 roku, w ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Z Borsukiem bezpieczniej” nasze przedszkole odwiedzili Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.
Rozmawiali z najstarszymi przedszkolakami o pracy Policjanta, o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Przedszkolakom przypomniano także jakiego numeru telefonu muszą użyć w razie wypadku.

„Dzień Buraka”

4 grudnia 2019r. obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Buraka”. Większość dzieci w tym dniu przybyło do przedszkola ubranych w kolorze bordowym (buraczkowym). W trakcie zajęć, przedszkolaki przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania.
Oglądały różne gatunki buraków, klasyfikowały je według wielkości i kształtu. Wykonały też buraczkowo – jabłkową sałatkę.

„Dzień Pluszowego Misia”

25 listopada 2019 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W  tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej i wraz ze swoimi przytulankami uczestniczyły w zabawach i konkursach. Wesołą zabawę rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewania „Sto lat” naszym misiom, tańczyliśmy do znanych piosenek o misiach i degustowaliśmy miodek.  Na zakończenie każde dziecko otrzymało pamiątkową odznakę. Ten dzień przyniósł  dzieciom wiele uśmiechów i  radości.

Zajęcia sensoplastyczne w grupie Puchatków

30 października 2019r. w grupie Puchatków odbyły się zajęcia z sensoplastyki, które przeprowadziła mama jednego z naszych przedszkolaków. Podczas zajęcia dzieci oglądały a także trafnie nazywały owoce i warzywa. Rozpoznawały też warzywa i owoce po smaku i zapachu.
W drugiej części spotkania mogły dotykiem poczuć ich fakturę.
Ostatnim zadaniem przedszkolaków było ułożenie kompozycji warzywno-owocowych. Powstały ciekawe i kreatywne obrazki przedstawiające między innymi figury geometryczne, pojazdy, garaże, grzyby, kwiaty i zwierzęta.

Zajęcia sportowe w ramach współpracy z Klubem Sportowym Polonia Warszawa

24 października 2019r. wszystkie przedszkolaki przeszły trening sprawnościowy pod okiem prawdziwego piłkarza z Klubu Polonia.
Trener prowadzący zajęcia zachęcał dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu. Podczas zabaw ruchowych dzieci ćwiczyły reakcję na sygnał, celność, zwinność i spostrzegawczość.

Dzień Zdrowej Żywności

16 października 2019r. obchodziliśmy Dzień Zdrowej Żywności.  Z tej okazji w każdej grupie Panie przeprowadziły pogadanki z dziećmi na temat zdrowej żywności i zapoznały dzieci z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Zajęcia uświadomiły przedszkolakom jak ważny jest sport i ruch na świeżym powietrzu.
Podsumowaniem zajęć, było wspólne śpiewanie piosenek związanych z tematyką zdrowia oraz wykonanie plakatu, przedstawiającego zdrową i niezdrową żywność. Zadaniem dzieci było sklasyfikowanie produktów żywieniowych.

Wizyta Przedszkolaków z Przedszkola Specjalnego Nr 208
z Dzielnicy Śródmieście

11.10.2019r. odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Specjalnego Nr 208. Przywitaliśmy gości piosenkami „Wszyscy są” oraz „Dzień dobry”. Następnie przypomnieliśmy sobie nasze imiona, które dzieliliśmy na sylaby.
Z okazji królującej nam obecnie „pani jesieni” bawiliśmy się w jesienne zabawy. Podczas piosenek zamienialiśmy się w owoce.
Rozmawialiśmy też
o bezpieczeństwie w różnych sytuacjach życiowych. Zamieniliśmy się w samochody, które przestrzegały zasad ruchu drogowego. Nauczyliśmy się numeru alarmowego 112. Niektórzy podczas zabawy próbowali „na niby” zadzwonić i poprosić o pomoc.
Na koniec spotkania zaprosiliśmy gości na jabłuszkowy, zdrowy poczęstunek oraz do wspólnej zabawy naszymi zabawkami w sali.

„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”

20 września to ważna data dla każdego przedszkolaka. Tego dnia, corocznie obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji Panie zaprosiły dzieci do świętowania i wspólnej zabawy.
W salach przystrojonych  balonami dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach i grach zespołowych. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał okolicznościową odznakę.

 

Rok szkolny 2018/2019

„Noc w przedszkolu”

Dzień 28 czerwca 2019 r. na długo pozostanie w pamięci naszych najstarszych przedszkolaków. Tego wieczoru panie wychowawczynie zorganizowały swoim podopiecznym szaloną, zieloną noc, czyli wielką przygodę i test na samodzielność.
Po raz pierwszy pięciolatki zostały w przedszkolu na całą noc.
O godz. 20:00 dzieci zaopatrzone w kocyki, poduszeczki, latarki i przytulanki odważnie przybyły do przedszkola. Pożegnanie z rodzicami trwało krótko. Dzieci podekscytowane, z niecierpliwością czekały na niespodzianki, jakie niósł ze sobą piątkowy wieczór.
Wieczór rozpoczął się od mini dyskoteki i zabaw ruchowych w sali gimnastycznej. Następnie po godz. 21.00 z latarkami wszyscy udali się na przedszkolny plac zabaw w poszukiwaniu ukrytych skarbów.
Po pełnych wrażeń i emocjach zabawach, wszystkie dzieci udały się do sali na nocny odpoczynek, gdzie czekały na nich leżaczki i bajki wyświetlane z rzutnika… „Ania”.
O poranku w sobotę, przedszkolaki w super nastrojach: szczęśliwe i pełne wrażeń, bardzo sprawnie zwinęły śpiwory i spakowały plecaki, a potem zjadły pyszne śniadanie, dzieląc się wrażeniami. „Zielona nocka” wszystkim bardzo się podobała, dzieci szczęśliwe, uśmiechnięte, wyspane wróciły ze swymi rodzicami do domu zabierając ze sobą bagaż miłych wspomnień.

Warsztaty taneczne z Tancerkami Flamenco.

5 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu „Tancerki Flamenco”. Przemiłe Panie  zdradziły  dzieciom tajniki tańca Flamenco i zaprosiły wszystkie dzieci do wspólnego tańca.

„Dzień Dinozaura”

26 lutego 2019r. nasze przedszkole odwiedziły diplodoki, tyranozaury, brontozaury i inne prehistoryczne stwory. Pojawiły się na koszulkach, spodniach, zegarkach, wskoczyły do książek i dumnie prezentowały swoje wdzięki w kącikach tematycznych. W przedszkolu królowały kolory „dinozaurowe” czyli zielony i brązowy.
Rozmawialiśmy o tym, który dinozaur miał najdłuższą szyję?, czym żywiły się wielkie jaszczury? dlaczego dinozaury wyginęły? i o wielu innych ciekawostkach związanych z tymi gadami.

Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się archeolog i paleontolog, a nawet przez chwilę poczuły się jak oni pracując przy „wykopaliskach” . Udało się wykopać kilka cennych okazów, a także stworzyć własne „skamieliny”.

„Międzynarodowy Dzień Wody”

22 marca 2019 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wody.
Z tej okazji wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na niebiesko.
W każdej grupie odbyły się zajęcia dotyczące znaczenia wody w życiu człowieka, występowaniu wody w przyrodzie, jej stanach skupienia, a także o konieczności oszczędzania wody.
Dzieci poznały właściwości wody, wykonując szereg doświadczeń: badały m.in. co się w wodzie rozpuszcza, jak powstają bańki mydlane, jak powstaje kostka lodu i co powstanie, gdy lód się rozpuści. Rozwiązywały także zagadki słuchowe pod hasłem: Odgłosy Wody.
Tego dnia nie zabrakło również zabaw ruchowych przy piosenkach związanych z tematyką wody. 

„Impresje muzyczno-plastyczne
do Czterech Pór Roku A. Vivaldiego”

7 marca 2019 roku zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu konkurs plastyczny pt. „Impresje muzyczno-plastyczne do Czterech Pór Roku A. Vivaldiego” skierowany do najstarszych przedszkolaków z Dzielnicy Wola. Do udziału zgłosiło się 6 wolskich przedszkoli: Przedszkole nr 269, Przedszkole nr 124, Przedszkole nr 74 „Przy Zielonym Wzgórzu”, Przedszkole nr 118 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole Specjalne Nr 208 oraz nasze Gumisie jako reprezentanci Przedszkola nr 263.

Zadaniem każdego 4-osobowego zespołu składającego się z trojga dzieci oraz nauczyciela, było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej utworem muzycznym A. Vivaldiego „Wiosna”.

Dzieci miały do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne i przyrodnicze.

Wszystkie zespoły wykazały się ogromną kreatywnością i pomysłowością, a przede wszystkim doskonałą pracą zespołową. Poziom artystyczny prac był tak bardzo wyrównany, że 3-osobowa komisja jednogłośnie przyznała wszystkim zespołom 1-sze miejsca. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę.

Teatralne warsztaty w naszym przedszkolu

5 marca 2019r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty teatralne dla wszystkich przedszkolaków. Warsztaty poprowadziła pani Jolanta Sikorska, która jest pedagogiem teatralnym, reżyserem i założycielem Teatru 59 w Warszawie.
Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się czym jest teatr, na czym polega praca aktora i reżysera w teatrze, co to jest rekwizyt i do czego służy.
Przedszkolaki mogły również wcielić się w role aktorów i wystąpić przed swoimi kolegami.

Gość z Warsaw Capitals Hockey Club

W ramach tematu „Sporty zimowe”, realizowanego w grupie „Krasnali” ze względu na trwającą porę roku, po wielu zajęciach i rozmowach o śniegu, lodzie i wszystkim, co kojarzy się z zimą, w dniu 19 lutego 2019 r. nasze najmłodsze przedszkolaki odwiedził reprezentant jednej z zimowych dyscyplin – hokeista drużyny Warsaw Capitals Hockey Club.

Dzieci podczas spotkania ze sportowcem, miały okazję dowiedzieć się na czym polega hokej, zobaczyć jaki sprzęt potrzebny jest do uprawienia owej dyscypliny. Miały też okazję przymierzyć niektóre elementy stroju sportowca, a nawet spróbować poprowadzić krążek kijem hokejowym, którym nasz Gość strzela gole dla drużyny Warsaw Capitals.

Takie spotkania to my lubimy :).

Goście z Przedszkola Specjalnego Nr 208

13 lutego 2019r., grupę Krasnali odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego nr 208. Odbyły się wspólne zajęcia integracyjne pt .”Zimowe zabawy”. Dzieci przywitały się piosenką „Witamy Was”. Następnie, wypowiadały się na temat charakterystycznych cech zimowej pory roku, zimowych zabaw na śniegu oraz wymyślały wyrazy kojarzące się z zimą.

Po „burzy mózgów’ dzieci zamieniły papierowe chustki w śnieżynki, a następnie w śniegowe kule, aby później z radością rzucać nimi do celu. W międzyczasie wcieliły się w role pingwinków i bałwanków.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

22 stycznia 2019r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Przedszkolaki w tym dniu przyszły do przedszkola z maskotką Kubusia Puchatka lub jego przyjacielem, a także swoimi książkami. Nasze panie z tej okazji przygotowały różne zabawy, czytały fragmenty książki Alana Aleksandra Millne.
Opowiedziały także o pracy pszczelarza i walorach odżywczych miodu, którym mogliśmy się zajadać jak Kubuś Puchatek.
Na zakończenie każdy narysował ulubionego misia.

Wolskie Kolędowanie

17 grudnia 2018 roku przed Urzędem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, po raz kolejny odbyło się przedświąteczne „Wolskie Kolędowanie”, w którym udział wzięły najstarsze przedszkolaki z wolskich przedszkoli i szkół podstawowych.
Nasze wspaniałe Gumisie zaprezentowały przechodniom pastorałki: „Była noc”, „Bosy pastuszek”, „Zaśpiewajmy kolędę”, „Spojrzały aniołki”.

Dzień guzika

Małe, duże, okrągłe i te innych kształtów – 12 grudnia 2018r. wszystkie guziki miały swoje święto. Również w naszym przedszkolu tego dnia, to właśnie guzik był bohaterem. Był ozdobą garderoby przedszkolaków i pań nauczycielek. W każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia z guzikami w roli głównej. Były zabawy z przeliczaniem, segregowaniem, klasyfikowaniem, zajęcia wprowadzające/utrwalające kształt: koło,  ćwiczenia usprawniające motorykę małą: nawlekanie, układanie po śladzie, gra w „pchełki” . Uzgodniliśmy, że guziki mogą być bardzo przydatnym materiałem do wykonania różnego typu prac plastycznych  – zgromadzone zapasy na pewno pozwolą nam „wyczarować” niejedne arcydzieło.

Trenerzy z MKS Polonia Warszawa

11 grudnia 2018 r. na terenie naszego przedszkola gościliśmy trenerów piłki nożnej z warszawskiego klubu sportowego MKS Polonia.

Nasi goście opowiadali i zachęcali dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz przeprowadzili w każdej grupie zajęcia sportowe. Przygotowali również dla naszych przedszkolaków kilka bardzo ciekawych zabaw, a na koniec każdy miał szansę na tzw. „swoje 5 minut” – czyli celny strzał do bramki.

Odwiedziny dzieci
z Przedszkola Specjalnego Nr 208

29 listopada 2018r. dzieci z grupy Krasnali odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego nr 208. Spotkanie rozpoczęło się od przywitani piosenką „Jesteśmy w komplecie”. Następnie dzieci odwiedził Pluszowy Miś, który nie wiedział jak należy dbać o swoje zdrowie. Dzieci zabrały Misia w podróż, podczas której wyjaśniły mu jak należy dbać o swoje zdrowie. W tym celu odwiedziły 5 stacji. Na pierwszej przedszkolaki gimnastykowały się i wytłumaczyły Misiowi, że jeśli chce być zdrowy, to musi przebywać dużo na świeżym powietrzu i gimnastykować się. Na drugiej stacji znalazły różne produkty spożywcze. Zwróciły uwagę na to, że owoce i warzywa zawierają dużo witamin i należy spożywać ich jak najwięcej. Na trzeciej stacji pokazały pluszakowi, jak należy dbać o higienę osobistą, śpiewały razem z nim piosenkę „Pasta, kubek, ciepła woda”. Na czwartej stacji wytłumaczyły Misiowi, że należy ubierać się adekwatnie do pogody. Natomiast na stacji piątej rozwiązywały zagadki dotyczące pracy lekarza, zapewniły też Misia, że nie ma potrzeby bać się przed wizytą lekarską. Po powrocie z podróży wszyscy udali się na zdrowy, jabłuszkowy poczęstunek.

 Światowy Dzień Pluszowego Misia

27 listopada 2018r. uroczyście obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone… A każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania się dzieci z ich przyjaciółmi – misiami. Po zaśpiewaniu „Sto lat” w języku polskim i angielskim przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowo-tanecznych oraz z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach.
Dzień Pluszowego Misia dostarczył naszym milusińskim mnóstwa pozytywnych wrażeń, radości i okazji do wspólnej zabawy.

Jubileusz stulecia
odzyskania niepodległości przez Polskę

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkolaki z grupy Gumisiów, od początku listopada 2017r. brały udział we wszelkich formach aktywności związanych z realizacją projektu „Niepodległa” – stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, który realizowany był pod patronatem Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Szczegółowy opis działań w ramach „Niepodległej” znajduje się w zakładce Projekt „Niepodległa” – stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

100-lecie niepodległości Polski, jakie obchodziliśmy uczciliśmy w naszym przedszkolu poprzez zajęcia edukacyjne jakie odbyły się w dniu 11 listopada 2018r. we wszystkich grupach:

oraz odświętnym udekorowaniem budynku przedszkola:

Ponadto, 13 listopada 2018 roku grupa Gumisiów uczestniczyła w akademii poświęconej obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 222.  Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wierszy i pieśni patriotycznych i otrzymały pamiątkowe kotyliony.

Dzień Dyni

31 października 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. 

W Dniu Dyni królował u nas  kolor pomarańczowy, a także „dyniowe stroje”. Można się było poczuć przez chwilę jak na dyniowej farmie.
Dzieci nie tylko poznały różnorodność kształtu, barwy i wielkości tego warzywa, ale miały możliwość odkrywania i poznawania na różne sposoby walorów warzyw z rodziny dyniowatych – miały okazję do spróbowania różnych dyniowych potraw, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję.
Ponadto, dzieci wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni, takich jak: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, skoki przez dynię, improwizacja ruchowa do piosenki o dyniach śpiewana po angielsku. 

Wstępem do przygotowań obchodów Dnia Dyni było zaproszenie dzieci wraz z rodzicami do udziału w konkursie na „Najśmieszniejszą dynię”. I właśnie tego dnia mieliśmy okazję podziwiać jego niesamowite efekty.  Zaangażowanie rodziców nie tylko nas zachwyciło, ale przerosło nasze oczekiwania. Odzew był ogromny i na prawdę było na co popatrzeć. Różnorodność stworów i postaci stworzonych na bazie dyni, nie tylko zachwycało efektem końcowym, ale również niezwykłą pomysłowością!

Kochani Rodzice serdecznie dziękujemy za te ucztę dla naszych zmysłów
i ogrom pomysłów do naśladowania ;)!

Goście z Przedszkola Specjalnego Nr 208

17 października 2018r. grupę Krasnali odwiedziły dzieci  z Przedszkola Specjalnego Nr 208 oraz „Pani Jesień” ubrana w piękną brązową suknię i kolorowe liście.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości piosenką „Witam Was”.
Następnie, w czasie wspólnego zajęcia  dzieci oglądały ilustracje przedstawiające porę roku – jesień, wypowiadały się na temat oznak panującej jesieni, przypomniały sobie, jak należy ubierać się podczas jesiennych słot. Po części teoretycznej wszyscy wybrali się na jesienny spacer, podczas którego gazety zamieniły się w kałuże, a chusta animacyjna w ogromną burzową chmurę. Podczas zabawy dzieci wcieliły się także w role kolorowych tańczących na wietrze listków.

Po wspólnej zabawie przedszkolaki zaprosiły gości na zdrowy poczęstunek.

Dzień chleba

16 października 2018r. w naszym Przedszkolu  obchodzono Światowy Dzień Chleba. W tym dniu dzieci obejrzały film edukacyjny o tym jak powstaje chleb „Od ziarenka do bochenka”, dowiedziały się, że istnieje wiele gatunków chleba oraz miały okazję spróbować, powąchać, oraz dotknąć kilku z nich. Dowiedziały się również, kto to jest piekarz i na czym polega jego praca. Część dzieci na koniec dnia ochoczo wyznała: „Jak dorosnę też będę piekarzem”.

 

Rok szkolny 2017/2018

Wolskie Pikniki Rodzinne

16 czerwca 2018 r. godz. 10.00 – 14.00 na terenie wolskich szkół podstawowych odbyły się Wolskie Pikniki Rodzinne zorganizowane z okazji  świętowania 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez wszystkie wolskie placówki oświatowe (w tym przedszkola), znajdujące się w 6 rejonach Dzielnicy Wola: Powązki i Młynów, Mirów, Muranów, Koło, Ulrychów, Czyste i Odolany.
W programie wspólnym dla wszystkich lokalizacji były: inscenizacje i rekonstrukcje historyczne, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, zawody sportowe, aktywności plastyczne, itp.
Wydarzeniem ściśle powiązanym ze 100–leciem odzyskania przez Polskę niepodległości był „Wolski polonez” tańczony w samo południe przez wszystkich uczestników pikników oraz zaproszonych gości jednocześnie we wszystkich 6 rejonach Dzielnicy Wola. 
Nauczycielki i Pani Dyrektor z naszego przedszkola współuczestniczyły w organizacji i prowadzeniu pikniku, który odbył się w rejonie Muranów, na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr  389 im. Stefana Starzyńskiego, przy ul. Smoczej 19, gdzie przybyli goście mogli uczestniczyć w prezentacji sprzętu wojskowego, spotkaniu z harcerzami i żołnierzami – żandarmerią wojskową, plenerze malarskim, balonowych zabawach, pokazie mydlanych baniek, zawodach sportowych – piłce siatkowej, nożnej, koszykówce, występach artystycznych zespołów i solistów oraz „mikrofonie dla wszystkich” a także nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pomiarze ciśnienia.
Wszyscy uczestnicy spotkania mogli bezpłatnie skosztować świeżo wyciskanych soków i przeróżnych kruchych ciasteczek.

Udział w programie „Polonia dla przedszkoli”

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole wzięło udział w programie „Polonia dla przedszkoli” realizowanym przez warszawski Klub Sportowy Polonia. W ramach programu, 26 kwietnia 2018r., trenerzy piłki nożnej zorganizowali na terenie naszej placówki zajęcia sportowe dla wszystkich naszych przedszkolaków. Dzieci otrzymały wówczas bezpłatne zaproszenia na miesięczny udział w treningach gry w piłkę nożną. Opis zajęć znajduje się nieco niżej.

12 czerwca 2018r. odbył się uroczysty finał programu „Polonia dla przedszkoli”. Dzieci z najstarszych grup: Tygrysków i Gumisiów uczestniczyły w zajęciach sportowych zorganizowanych na stadionie warszawskiej Polonii. Przedszkolaki mogły spróbować gry w piłkę nożną na prawdziwym piłkarskim boisku, pod czujnym okiem trenerów. Miały również okazję sprawdzenia swoich możliwości strzeleckich do bramki. Pod koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał Dyplom Małego Sportowca oraz pyszne jabłuszko, lizaka oraz smaczną maślaną bułeczkę.

Spotkanie z pająkami

28 maja 2018r. wszystkie grupy naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnym niezwykle ciekawym spotkaniu edukacyjno-przyrodniczym, tym razem dotyczącym pająków.

Każdy przedszkolak miał okazję zobaczyć z bliska, jak wyglądają różne pająki i niektóre nawet dotknąć.
To była wyjątkowa okazja do przełamania strachu przed tymi niezwykłymi stworzeniami.

Sportowe zabawy z trenerami
Sportowego Klubu Polonia

26 kwietnia 2018r. na terenie naszego przedszkola, we wszystkich grupach, odbyły się zajęcia sportowe prowadzone przez trenerów piłki nożnej z warszawskiego klubu sportowego Polonia. Dzieci uczyły się celnego kopania piłki oraz współdziałania w grupie podczas zabawy.

Obchody Dnia Ziemi

25 kwietnia 2018r. święto obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Ziemi.
Tego dnia dominującym kolorem naszej garderoby była zieleń – wśród przedszkolaków jak i pracowników przedszkola.
W każdej grupie odbyły się zajęcia na temat naszej planety. Dzieci dowiedziały się co trzeba robić, aby chronić nasze środowisko i jak dbać o naszą planetę.
Zaraz po zajęciach wszyscy wyszliśmy do ogrodu przedszkolnego, gdzie czekały na nas zadania do wykonania, za które zdobywało się kolorowe pieczątki.
Były kręgle, rzut papierowymi kulami do worka na śmieci, prowadzenie plastykowej butelki kijem hokejowym, slalom z „jajkiem”, oraz grupowe trafianie do celu przy użyciu chusty animacyjnej i papierowych kubeczków.
Wszystkie konkurencje odbyły się przy dźwiękach piosenek o tematyce ekologicznej, które bardzo szybko wpadły wszystkim w ucho.
Na koniec można było namalować kredą piękną laurkę dla naszej Ziemi – chętnych nie brakowało.

Spotkanie z płazami

20 kwietnia 2018r. wszystkie grupy naszego przedszkola uczestniczyły w niezwykle ciekawym spotkaniu edukacyjno-przyrodniczym dotyczącym płazów.

Każdy przedszkolak miał okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda traszka czy salamandra. Największym z przybyłych „gości” okazała się być ropucha.
Teraz wszystkie dzieci są w stanie rozpoznać kumaka czy opowiedzieć, czym żywi się rzekotka. Zostały zaprezentowane również ich odgłosy oraz charakterystyczne cechy.

To była niezwykle ciekawa, żywa lekcja przyrody i na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

Podróż po kontynentach

19 kwietnia 2018r. zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu konkurs plastyczny „Podróż po kontynentach” skierowany do najstarszych przedszkolaków z Dzielnicy Wola. Temat konkursu plastycznego nawiązywał do tematu rocznego realizowanego w naszej placówce.
Do udziału zgłosiło się 5 wolskich przedszkoli: Przedszkole nr 269, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Wandy Chotomskiej nr 127, Przedszkole nr 403, Przedszkole 74 „Przy Zielonym Wzgórzu” oraz nasze Gumisie jako reprezentanci Przedszkola nr 263.

Zadaniem każdego 4-ro osobowego zespołu składającego się z trojga dzieci oraz nauczyciela, było plastyczne przedstawienie losowo wybranego kontynentu za pomocą dowolnej techniki oraz przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych udostępnionych przez organizatora. Materiały edukacyjne dostępne podczas konkursu umożliwiały wzbogacenie wiedzy na temat wylosowanego regionu.

Wszystkie zespoły wykazały się ogromną kreatywnością, talentem plastycznym i przede wszystkim doskonałą pracą zespołową. Poziom był na tyle wyrównany, że 3 osobowa komisja jednogłośnie ogłosiła remis i wszystkie zespoły zajęły 1-sze miejsce i otrzymały nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.

Co to znaczy NIEPODLEGŁOŚĆ?

17 kwietnia 2018r. w grupach: Tygrysków i Smerfów odbyły się zajęcia dydaktyczne, które przeprowadziła Pani Przewodnik z Muzeum Historii Polski.
Na początku spotkania dzieci wypowiadały się na temat miejsca, jakim jest muzeum – co mogą tam zobaczyć, jak powinny się tam zachowywać.
Następnie Pani wyjaśniła przedszkolakom co to znaczy niepodległość. Zaprezentowała mapę z czasów zaborów, którą rozcięła, prezentując w jaki sposób Polska w dawnych czasach zniknęła z mapy świata. Dzieci miały też okazję oglądać stare zdjęcia przedstawiające Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy z tamtego okresu. Pod koniec spotkania, zadaniem dzieci było odnalezienie 8 różnic w obrazkach, oraz pokolorowanie postaci Józefa Piłsudskiego.

„Dzień na opak”

3 kwietnia 2018r. po raz pierwszy obchodziliśmy DZIEŃ NA OPAK, czyli dzień żartów. Tego dnia wszystko odbywało się wszystko trochę inaczej niż zwykle i już od rana było u nas wesoło. Dzieci do przedszkola przyszły ubrane w stroje odwrócone na lewą stronę i założone dwie różne skarpetki. Na śniadanie jedliśmy podwieczorek, to, co zwykle jemy na podwieczorek. Po śniadaniu zamiast zajęć udaliśmy  się od razu na plac zabaw. Po powrocie, zamiast owoców na drugie śniadanie czekał na nas groszek.  Na zajęciach liczyliśmy od końca, rysowaliśmy po stołem.
W tym dniu Pani Sandra – nauczycielka języka angielskiego, zamiast typowych zajęć, prowadziła gimnastykę w języku angielskim.
Przekonaliśmy się również, że zupę można jeść widelcem, a drugie danie łyżką.
Ponadto, wszystkie grupy spotkały się w sali gimnastycznej, gdzie: miały do pokonania konkurencje sportowe tyłem, śpiewały po hiszpańsku, rosyjsku, angielsku i  nauczyły się kilku słów po włosku. W tym dniu zdecydowanie dominował uśmiech i dobra zabawa.

„Wolski przedszkolak bada i doświadcza”

19 marca 2018r. nasze Tygryski uczestniczyły w pokazie eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii zorganizowanym w ramach dzielnicowego projektu ‚Kuźnia Nauki” w którym biorą udział najstarsze przedszkolaki z Dzielnicy Wola.

„Bezpieczne zimowe zabawy”
spotkanie ze Strażniczką Miejską

23 stycznia 2018r. Tygryski i Gumisie odwiedziła Pani ze Straży Miejskiej, która przeprowadziła profilaktyczne zajęcia dydaktyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zimowych zabaw.
Dzieci m.in. „wybierały” bezpieczne miejsca do zabawy, wypowiadały się na temat ewentualnych zagrożeń. Pod koniec spotkania Pani rozdała przedszkolom kolorowanki przedstawiające zagrożenia związane z niebezpiecznymi zabawami zimowymi.

Wizyta dzieci
z Przedszkola Specjalnego Nr 208

18 grudnia 2017r. nasze Tygryski odwiedziły dzieci z Przedszkola Specjalnego Nr 208. Na początku spotkania powitano gości tańcem i muzyką. Bawili się wspólnie do piosenek: „Gąski” oraz „Hiphopowy niedźwiedź”. Później wszyscy wybrali się w podróż w czasie czarodziejskimi saniami. Pojechali do miasta Betlejem, aby wspólnie przeżyć historię Maryi, Józefa i Małego Jezuska.
„Po powrocie” Tygryski próbowały nauczyć swoich gości piosenki o Mikołaju. Pod koniec spotkania goście zostali zaproszeni na zdrowy poczęstunek.

„Wolskie Kolędowanie”

Coroczną tradycją w naszej dzielnicy jest wspólne kolędowanie dzieci i młodzieży z okolicznych szkół i przedszkoli przed Urzędem Dzielnicy Wola.

12 grudnia  2017r. Tygryski, jako najstarsza grupa z naszego przedszkola, wzięły udział we wspólnym śpiewaniu kolęd. Nasze przedszkolaki zaśpiewały pięć tradycyjnych kolęd: „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Jezus Malusieńki”.

„Dzień Pluszowego Misia”

24 listopada 2017r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swoją ulubioną maskotkę.
Zaraz po śniadaniu, wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w sali gimnastycznej. Na przywitanie przedszkolaki zatańczyły „Taniec wesołego hiphopowego niedźwiadka”. Później gimnastykowały swoje nóżki i rączki, przy skocznej muzyce.
Po gimnastyce, każdy miał za zadanie posadzić swojego misia przed sobą, za sobą, obok, nad sobą, itd.
Następnie, dzieci zaprosiły swoje misie do tańca oraz tańczyły w parach trzymając maskotki główkami, pleckami, brzuszkami.
Zaproszono też pluszowych przyjaciół na wycieczkę po świecie, polegającą na zwiedzaniu kontynentów różnymi środkami lokomocji, np. latając samolotem, jeżdżąc samochodami, motorami a nawet rowerami.
Na zakończenie podróży po świecie, przedszkolaki ze swoimi maskotkami wsiadły do długich pociągów i wróciły do swoich sal grupowych.

„English for fun” – I miejsce dla naszych przedszkolaków

22 listopada 2017 r. dziewczynki z grupy Smefrów: Klaudia, Marysia, Marianka i Zosia wzięły udział w quizie z języka angielskiego „English for fun”, który odbył się w Przedszkolu nr 237 w Warszawie. Dziewczynki wykazały się bardzo dobrą znajomością słówek, zwrotów, nazw kolorów i zwierząt i wywalczyły I miejsce. Gratulujemy!
Gratulujemy także Pani Weronice Boczar, bowiem dzięki Jej pasji dotyczącej prowadzenia z dziećmi codziennych zabaw językiem angielskim nsze dziewczynki osiągnęły ten wspaniały sukces.

Ratownik Medyczny w przedszkolu

20 listopada 2017 roku, dwie najstarsze grupy w przedszkolu, tj. Gumisie i Smerfy odwiedził Ratownik Medyczny.
Podczas spotkania Pan Ratownik przedstawił się i wyczerpująco opowiedział, czym się zajmuje. Pokazał dzieciom narzędzia ratownika, które przyniósł ze sobą, w tym m.in. stetoskop. Następnie opowiedział, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Każde dziecko miało okazję ”udzielić pierwszej pomocy”, tj. próbowało samodzielnie odwrócić „poszkodowanego” do bezpiecznej pozycji oraz na fantomie wykonać masaż serca.
Na pamiątkę spotkania Pan Ratownik podarował dzieciom odblaski oraz smycze.   

Kino sferyczne w przedszkolu

16 listopada 2017r. nasze przedszkole gościło Kino sferyczne.

Dzięki systemowi sferycznej projekcji, w środku niezwykłej kopuły, dzieci miały okazję obejrzeć filmy edukacyjne,  wyświetlane w postaci niesamowitego, panoramicznego obrazu.

Wizyta dzieci
z Przedszkola Specjalnego Nr 208

30.10.2017r. nasze Tygryski odwiedziły dzieci z Przedszkola Specjalnego 208. Na początku spotkania Goście zostali powitani piosenką.
Później wszyscy przypomnieli sobie charakterystyczne oznaki nadejścia jesieni a następnie udali się na „wycieczkę do lasu”. Przedszkolaki zbierały grzyby
i wypatrywały leśne zwierzęta. Spotkały zajączki, jeże, sarenki, dziki, a nawet niedźwiedzia.
Po udanym grzybobraniu założyli kalosze i chodzili po kałużach wyczarowanych z gazet. Potem kałuże zamieniły się w ogromne krople deszczu, które spadały na „chustę animacyjną”.
Dzieci próbowały też zamienić się w psotny wiaterek i przesuwać kule z gazet siłą swojego podmuchu, co okazało się bardzo trudnym zadaniem.
Po „powrocie z lasu” przedszkolaki wykonały jeże, i zjadły zdrowy, jabłuszkowy poczęstunek.

Z wizytą w Ameryce Południowej

Zgodnie z tegorocznym planem pracy naszego przedszkola, miesiąc październik, był miesiącem poznawania Ameryki Południowej. Więcej na temat planu rocznego można znaleźć w zakładce „Oferta edukacyjna” – „Plan pracy, programy, podstawa programowa”.
Podczas zajęć dydaktycznych organizowanych we wszystkich grupach, dzieci poznawały faunę i florę, krajobraz, kuchnię, kulturę, obyczaje, tradycje, zabytki, muzykę oraz tańce związane z charakterystyką Ameryki Południowej.

Podsumowaniem tematu był „Dzień Samby”, zorganizowany w naszym przedszkolu przez grupę „Tygrysków” w dniu 25 października 2017r.
Początek spotkania był dla przedszkolaków okazją do zaprezentowania wiedzy dotyczącej naszej planety oraz znajdujących się na niej kontynentów.
Następnie, Pani Ewa – nauczycielka Tygrysków, opowiedziała dzieciom o Sambie. Wyjaśniła, że Samba jest tańcem brazylijskim. Wchodzi w skład pięciu tańców latynoamerykańskich: Rumby, Cza-czy, Paso doble  Jive‚a i Samby. Wywodzi się z tańca afrykańskich ludów. Samba nazywana jest tańcem tzw. „w kółko”, ponieważ samba turniejowa tańczona jest „po kole”.
Po opowieści Pani Ewy, dzieci z grupy TYGRYSKÓW, w towarzystwie mistrzów Polski z warszawskiej Formacji Tanecznej Costa Latina, zaprezentowały umiejętność tańczenia Samby.

Na zakończenie spotkania odbył się pokaz profesjonalnego, turniejowego tańca samby w wykonaniu naszych wspaniałych gości. Po pokazach wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy melodii do tańca samby.

 

Rok szkolny 2016/2017

Zajęcia z Panią Dietetyk

Na przełomie lutego i marca 2017r. na terenie naszego przedszkola odbywały się zajęcia dydaktyczne z Panią dietetyk Izabelą Witkowską na temat komponowania zdrowych posiłków.
21 lutego odbyły się zajęcia w grupie Krasnali, 23 lutego w grupie Gumisi, 28 lutego w grupie Smerfów, a 2 marca w grupie Puchatków.


Zajęcia rozpoczynały się pogadanką ilustrowaną sylwetami przedstawiającymi wesołe dzieci, które odżywiały się prawidłowo oraz smutnego chłopca, który lubił objadać się słodyczami i innymi niezdrowymi smakołykami.
Podczas pogadanki Pani Iza wyjaśniła dzieciom znaczenie słów dieta, dietetyk, zdrowe, racjonalne odżywianie. Opowiedziała również o tym, jaki wpływ na organizm człowieka mają niezdrowe produkty.
Następnie, dzieci przystąpiły do praktycznych działań.
Pierwszym zadaniem dzieci było podzielenie obrazków z produktami spożywczymi na zdrowe i niezdrowe. Dzieci wykonywały zadanie wspaniale.
Potem, ubrane w ochronne fartuszki, samodzielnie kroiły przygotowane owoce i warzywa i samodzielnie komponowały z nich owocowo-warzywne koreczki. Efektem tej pracy były zdrowe, kolorowe „jeżyki”, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu.

Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się przy piosence „Witaminki” oraz klasyfikowały różne produkty oraz potrawy na zdrowe i niezdrowe: spośród powycinanych zdjęć różnych produktów, dzieci komponowały swoje ulubione dania i przyklejały je na papierowe talerzyki.

„Z Borsukiem bezpiecznie”

8 lutego 2017 roku, w ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Z Borsukiem bezpieczniej” nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.
Porozmawiała z przedszkolakami o pracy i stroju policjanta, a następnie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Największą atrakcją dla dzieci, była możliwość obejrzenia akcesoriów policjanta: kajdanek, lizaka i czapki.

Wszystkie dzieci uważnie słuchały i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

Studio nagrań w naszym przedszkolu

2 lutego 2017r. na terenie naszego przedszkola odbyło się spotkanie z muzykiem pracującym w profesjonalnym studiu nagrań. Podczas spotkania dzieci zobaczyły podstawowe urządzenia wykorzystywane w studiu nagrań oraz zapoznały się z ich funkcjonowaniem.
Nasz Gość w przystępny sposób przekazał dzieciom podstawową wiedzę dotyczącą rejestracji fal dźwiękowych. Pokazał dzieciom, jakie sztuczki można robić z dźwiękiem (przyspieszanie spowalnianie, całkowita zmiana głosu). Finałem spotkania było wspólne, profesjonalne nagranie hymnu naszego przedszkola.

Zajęcie otwarte dla nauczycieli

18 stycznia 2017 roku w naszym przedszkolu, zostało przeprowadzone zajęcie modelowe dla nauczycieli z warszawskich przedszkoli, pt. „Kolorowy most na niebie”. Zajęcie przeprowadziła Pani Weronika – nauczycielka grupy Krasnali.
Celem zajęcia było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i twórczego myślenia, kształtowanie umiejętności wyrażania swoich przeżyć za pomocą gestów, ruchu i mimiki oraz rozwijanie umiejętności rozpoznawania kolorów i ich nazywania.
Maluszki miały okazję do wypowiadania się na temat ich doświadczeń z tęczą. Udzielały wyczerpujących odpowiedzi na zadane przez nauczycielkę pytania. Obejrzały też teatrzyk sylwet, wykazały się bardzo dobrą znajomością kolorów oraz udały się w „podróż” do Krainy Tęczy.

Zajęcia były nie tylko okazją do poszerzania wiadomości o tęczy, rozwijania wyobraźni dzieci, ale także okazją do wspólnej zabawy i czerpania z niej radości.

 

Anna Broda w naszym przedszkolu

W piątek 13 stycznia 2017 r. do naszego przedszkola przybyła Pani Anna Broda, znana m.in. z twórczości skierowanej do najmłodszych, piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, uczestniczka 8 edycji Mam Talent.

W spotkaniu zatytułowanym „Jak wygląda wiatr” Pani Ania zapoznała nas z folklorem Warmii i Mazur.

Dzieci miały możliwość słuchania piosenek oraz poznania instrumentów takich jak: drumla, cymbał oraz lira korbowa – na której każdy mógł zagrać.
Na zakończenie wszyscy razem zagrali i zaśpiewali piosenki z Krainy Wielkich Jezior.

Wolskie kolędowanie

21 grudnia 2016r. nasze Gumisie udały się na dziedziniec Urzędu Dzielnicy Wola, by wziąć udział w kolejnym „Wolskim Kolędowaniu”.
Nasi artyści śpiewając kolędy i pastorałki tworzyli magiczną, świąteczną atmosferę.


Na zakończenie każde dziecko otrzymało od władz Dzielnicy Wola, drobny upominek.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 234
z Jasełkami w naszym przedszkolu

20 grudnia 2016r. gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 234 im. Juliana Tuwima, którzy zaprosili nas na „Jasełka”. 

Bardzo dziękujemy naszym sąsiadom, za to wspaniałe aktorskie przedstawienie.

100-lecie Dzielnicy Wola

30 listopada 2016 r. w Przedszkolu nr 263, odbyło się spotkanie podsumowujące obchody 100-lecia naszej dzielnicy – Woli.

Na spotkanie przybyły zaproszone przez nas dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie, które wspólnie z najstarszą grupą z naszego przedszkola „Smerfami” aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.
Spotkanie rozpoczęło się wysłuchaniem wiersza o Dzielnicy Wola oraz prezentacją przedstawiającą najważniejsze miejsca na Woli, podczas której, dzieci mogły wykazać się umiejętnością rozpoznania tych miejsc i wiedzą na ich temat.
Następnie, dzieci obejrzały krótki film przedstawiający Wolę prawie 100 lat temu.
Po obejrzeniu filmu nadszedł czas na wykonanie prac plastycznych do albumu o Woli. Dzieci rysowały miejsca, które na Woli są im najbliższe, a także układały puzzle przedstawiające znane wolskie zabytki.
Kulminacyjnym punktem spotkania był wspólny taniec „Polki  warszawskiej” oraz nauka „Piosenki o Woli”, które sprawiły dzieciom najwięcej radości.
Swoją obecnością zaszczyciła nasze spotkanie  Pani Ewa Rak – Inspektor Wydziału Oświaty Dzielnicy Wola, która wspólnie z dziećmi zatańczyła poleczkę.
Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek oraz wręczenie wszystkim dzieciom upominków w postaci kubeczka i tarczy z logo Warszawy.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2016r. w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi, kochanymi  pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże oraz białe brązowe, zielone, itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, uczestniczyły w porannej gimnastyce z misiem, bawiły się przy piosenkach „Jadą, jadą misie” i „Misie szare”. Mogły również wykazać się znajomością bajek, w których występują misie.
Nie mogło zabraknąć degustacji miodu na czas, co sprawiło dzieciom najwięcej frajdy. 

 

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z własnym pluszakiem.

Warsztaty etnograficzne
– andrzejkowe tradycje

24 listopada 2016r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty etnograficzne zawierające elementy plastyki i edukacji. W zajęciach wzięły udział dzieci ze wszystkich grup. Zajęcia przeprowadziła Pani etnograf, która na początku wyjaśniła znaczenie słowa „etnografia”. Następnie dzieci, zostały wprowadzone w świat tradycji wróżb andrzejkowych. Miały okazję dotknąć i powąchać kostki
z wosku, zgłębiły wiedzę na temat ich powstania. Potem wszyscy lali wosk przez dziurkę „magicznego klucza” i podziwiały powstałe kształty.

 

Dzieci poznały też wróżbę ze skórek jabłuszka. Każdy rzucał za siebie obierkę i próbował odgadnąć kształt powstałej litery. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną „Serduszkowe wróżby”.

Współpraca z XLV Liceum Ogólnokształcącym
im. Romualda Traugutta w Warszawie

W roku szkolnym 2015/2016 nawiązaliśmy współpracę z naszymi najbliższymi sąsiadami, czyli XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta.

W tym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednim, raz w miesiącu, uczniowie tego w/w. Liceum razem z Panią Bibliotekarką będą odwiedzali nasze przedszkole, by czytać naszym przedszkolakom książki.

Pierwsze spotkanie odbyło się 26 października 2016r.

 

Spotkanie z naszymi Przyjaciółmi
z Przedszkola Specjalnego Nr 208

18 października 2016r., po raz pierwszy w tym roku szkolnym, nasze przedszkole odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Specjalnego Nr 208.
Na początku spotkania nasze Smerfy przywitały gości piosenką „Witaj wśród nas”. Następnie wszyscy przypomnieli sobie swoje imiona, które dzielili na sylaby.
Z okazji królującej „Pani jesieni” dzieci bawiły się w jesienne zabawy. Czarodziejskie gazety zamieniały się w kałuże – duże krople deszczu spadające na chustę animacyjną,
a nawet w instrumenty muzyczne.

Pod koniec spotkania zaprosiliśmy naszych gości do wspólnej zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

Dzień Przedszkolaka 2016r.

Kolejny raz w naszym przedszkolu świętowaliśmy z okazji Dnia Przedszkolaka. Jest to dla nas szczególnie ważny dzień, bowiem przypomina jak wielkie znaczenie dla rozwoju i całego późniejszego życia dziecka ma pierwszy poziom edukacji, jakim jest wychowanie przedszkolne.

16 września 2016r. – Sprzątanie świata

We wrześniu, jak co roku, nasze przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątania Świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Podaj dalej… drugie życie odpadów”.
Nasze Krasnale, Puchatki, Smerfy, uzbrojone w ochronne rękawice sprzątały teren przedszkola, a Gumisie teren wokół naszego przedszkola.
Dzieci były bardzo dumne z siebie, że przyczyniły się do tego, aby w naszym środowisku naturalnym było czysto. 

Udział Puchatków w ustanowieniu
REKORDU GUINNESSA
w ROKU SZKOLNYM 2014/2015

30 września 2014 r. Gumisie wzięły udział w akcji Akademii Aquafresh, której celem było ustanowienie Rekordu Guinnessa, w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie!
Tego dnia od godziny 12:00, Gumisie urządziły wielkie szczotkowanie – czyli przez 2 minuty wszystkie dzieci jednocześnie myły zęby. Jak się później okazało, w ustanawianiu Rekordu Guinnessa wzięło udział 313 328 dzieci z całej Polski.


Dzięki temu, polskim dzieciom udało się pobić Rekord Guinnessa, który został wcześniej ustanowiony w Indiach, gdzie w jednym czasie myło zęby 177 000 osób.
Wszystkie Gumisie otrzymały certyfikaty świadczące o uczestnictwie w ustanowieniu tego chlubnego Rekordu

Udział w projekcie edukacyjnym KIK/34 – Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy

Nasze przedszkole zostało w latach szkolnych 2013/2014 i 2014/2015 brało udział w Projekcie Edukacyjnym KIK/34 – Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (SPPW), zatytułowanym „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

Braliśmy udział w realizacji zadania 2: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia oraz poziom aktywności fizycznej i wiedzy dzieci i młodzieży” w/w programu.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY BYŁ PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT ZNAJDUJE SIĘ W ZAKŁADCE: UDZIAŁ W PROJEKCIE KIK/34

 

Powiększ litery
Zmień kontrast

Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 5445