Powrót do Dla Rodziców

Uroczystości i imprezy

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

Z POWODU SYTUACJI EPIDEMICZNEJ W POLSCE, DO ODWOŁANIA,
ZAWIESILIŚMY ORGANIZACJĘ WSZYSTKICH SPOTKAŃ RODZINNYCH NA TERENIE PRZEDSZKOLA.
KRÓTKIE OPISY I RELACJE Z UROCZYSTOŚCI, IMPREZ, CIEKAWYCH WYDARZEŃ I PREZENTUJEMY SIĘ NA NASZEJ INTERNETOWEJ STRONIE
A ZA ZGODĄ RODZICÓW,
filmowe relacje z uroczystości
UDOSTĘPNIAMY RODZICOM NA ICH ADRESY E-MAIL.

Dzień Babci i Dziadka

W dniach 20 – 21.01.2022 r. we wszystkich grupach  obchodziliśmy „Dzień Babci i Dziadka”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, uroczystości zorganizowane z okazji tego święta, odbyły się bez udziału najbliższych. Nagrania z uroczystości zostały udostępnione rodzicom drogą mailową z prośbą o przekazanie ich Babciom I Dziadkom naszych przedszkolaków. 

Przedszkolaki z grupy Smerfów „zabrały” Babcie i Dziadków w podróż po świecie. Recytując wiersze, prezentując piosenki i tańcząc, przedstawiły kulturę i tradycje wielu państw oraz zaprezentowały tańce charakterystyczne dla tych państw.

Jak co roku, wszystkie przedszkolaki z wielką przyjemnością i zaangażowaniem  przygotowały upominki dla swoich ukochanych Babć i Dziadków.

 

Bal karnawałowy

14 stycznia 2022r. odbył się w naszym przedszkolu Bal Przebierańców. Prowadził go gość specjalny – Pan Sopelek, mieszkaniec Lodowej Krainy. Bal odbył się z podziałem na dwie grupy. Jako pierwsze bawiły się dzieci z grup Smerfów i Gumisiów, a później z Krasnali i Puchatków.

Na balu można było spotkać piękne księżniczki, wróżki oraz wiele postaci z bajek i filmów. Bal rozpoczynał się Walcem Wiedeńskim. Następnie Pan Sopelek zaprosił szanownych gości do zabawy przy skocznej muzyce. Później wszyscy uczestnicy naszej karnawałowej zabawy zostali zaproszeni do obejrzenia niezwykle ciekawego pokazu żonglowania oraz sztuczek z melonikiem i lodowym talerzem. W środku zabawy prowadzący – Pan Sopelek – ogłosił konkurs na Królową i Króla Balu. Najpierw panie, a później panowie prezentowali swoje stroje, które były tak wspaniałe, że wszyscy uczestnicy zabawy zdobyli ex aequo pierwsze miejsce.

Zimowe przedstawienia
naszych przedszkolaków

W okresie przedświątecznym, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkie grupy przedszkolne przygotowały dla rodziców zimowe przedstawienia. Filmowe relacje z przedstawień zostały przesłane rodzicom pocztą elektroniczną. Jedynie nasze Puchatki, z powodu dużej grudniowej absencji, swoje przedstawienie nagrały i przesłały rodzicom dopiero w styczniu 2022 r.

22 grudnia 2021 dzieci z gr. SMERFY zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i taneczne w inscenizacji „O bałwanku, co miał złote serce”, piękną, zimową opowieść o dzieleniu się z innymi. Bałwanek oddał potrzebującym wszystko, co posiadał. Cieszył się z tego, że może im pomóc. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały piękną pastorałkę „Już blisko kolęda”.

Mikołaj w Przedszkolu
6 grudnia 2021 r.

6 grudnia 2021 r. zawitał do nas bardzo oczekiwany przez dzieci Mikołaj. Z uwagi na pandemię, spotkania z naszym gościem odbyły się w podziale na dwie grupy.
Radości dzieci, jaką przeżywały podczas przedstawienia i w momencie wkroczenia Mikołaja do sali gimnastycznej nie da się opisać. Wspólnie przeżyliśmy niesamowite emocje.

Pasowanie na przedszkolaka

29 listopada 2021 r. odbyło się pasowanie naszych najmłodszych pociech na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się występem Krasnali i Puchatków.
Następnie, wszystkie dzieci nowoprzyjęte do przedszkola w tym roku szkolnym, wypowiedziały akt ślubowania, po którym w nagrodę, wszystkie zostały uroczyście „pasowane” przez panią dyrektor na przedszkolaków i obdarowane pamiątkowymi dyplomami i upominkami.Obszerną relację filmową przesłaliśmy rodzicom na ich e-mailowe adresy.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Z POWODU SYTUACJI EPIDEMICZNEJ W POLSCE,DO ODWOŁANIA,
ZAWIESZAMY ORGANIZACJĘ WSZYSTKICH SPOTKAŃ RODZINNYCH.
KRÓTKIE OPISY I RELACJE Z CIEKAWYCH WYDARZEŃ I WEWNĘTRZNYCH UROCZYSTOŚCI BĘDĄ POJAWIAŁY SIĘ NA NASZEJ INTERNETOWEJ STRONIE.

Pożegnanie sześciolatków

23 czerwca 2021 r. zorganizowaliśmy uroczystość pożegnania sześciolatków odchodzących do szkoły. Z uwagi na pandemię uroczystość odbyła się w ogrodzie przedszkolnym.

Dzień Mamy i Taty

W dniach 21 – 25 czerwca 2021 r. we wszystkich grupach zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Ponieważ z uwagi na pandemię, nie mogliśmy się spotkać z rodzicami na terenie naszego przedszkola, nagrania z uroczystości zostały przesłane rodzicom za ich zgodą na ich adresy e-mail.
W czasie prezentowanego przedstawienia dla rodziców, dzieci z grupy Puchatków stały się kwiatami i pięknie recytowały swoje wiersze, przeplatając je śpiewem. Humorystycznym akcentem przedstawienia był taniec do piosenki „Bella Ciao”. Uczucia dzieci znalazły swój wyraz także w ofiarowanych rodzicom własnoręcznie wykonanych upominkach. 

Bal Karnawałowy
25 stycznia 2021 r.

KRASNALE
PUCHATKI
SMERFY
GUMISIE

Spotkanie z Mikołajem

4 grudnia 2020r. przybył do naszego przedszkola Św. Mikołaj. Odwiedził dzieci w ich grupowych salach.
Podczas wszystkich spotkań, dzieci przedstawiały przygotowany specjalnie dla Mikołaja program artystyczny. Deklamowały wiersze, śpiewały piosenki i Kolędy.
Nasz specjalny gość otrzymał nawet od Smerfów imieninowy upominek – własnoręcznie wykonaną przez dzieci książeczkę.

Następnie, dzieci odpowiadały na pytania Mikołaja, rozwiązywały świąteczne zagadki. Mikołaj opowiadał dzieciom o sobie, swoich śmiesznych przygodach, ale też o trudach swojej pracy i różnych ciekawych sposobach „podrzucania” prezentów do domów, w których nie ma kominów 😉.
Po miłej pogawędce, nasz gość nauczył dzieci mikołajowego tańca i poprosił Panie, aby
zrobiły wszystkim dzieciom pamiątkowe zdjęcia z tego spotkania.

Pasowanie na Przedszkolaka
17.11.2020 r.

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

Z powodu pandemii i zawieszenia zajęć w przedszkolach i szkołach przez Ministra Zdrowia, zostały odwołane uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty oraz uroczyste pożegnanie najstarszych przedszkolaków planowane w maju i czerwcu.

Krótkie pożegnanie sześciolatków, które od września rozpoczęły edukację w szkole, odbyło się już we wrześniu 2020 r., ale z wrażenia, zapomnieliśmy zrobić pamiątkowych zdjęć ;).

Bal w przedszkolu

16 stycznia 2020r. odbył się w przedszkolu KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW, na który przybył Pan Sopelek ze swoją pomocnicą oraz wiele znanych postaci z bajek: m.in. rycerze, księżniczki, zwierzęta, policjanci, itp.

Wizyta Mikołaja

Tegoroczne odwiedziny Mikołaja w dniu 13 grudnia 2019r. były czasem pełnym czarodziejskich zdarzeń. Dzięki magicznym i umiejętnościom naszego gościa – Pana Sopelka, nasze przedszkolaki nie tylko miały okazję do podziwiania pokazu iluzji, ale także popisania się swoimi umiejętnościami żonglowania obręczami, piłeczkami i talerzami.

Pasowanie na Przedszkolaka

W dniu 27 listopada 2019r. odbyło się pasowanie naszych najmłodszych pociech na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się pierwszym dla maluchów występem.
Następnie dzieci wypowiedziały akt ślubowania, po którym w nagrodę, wszystkie dzieci zostały uroczyście „pasowane” przez panią dyrektor na przedszkolaków i obdarowane pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

ROK SZKOLNY 2018/2019

Pożegnanie najstarszych przedszkolaków

12 czerwca 2019r.

Dzień Mamy i Taty
połączony z festynem rodzinnym
w ogrodzie przedszkolnym

23 maja 2019r.

Dzień Babci i Dziadka

Są dwie takie daty w kalendarzu, które rozgrzewają serca dzieci w zimowe i mroźne dni. To właśnie Dzień Babci i Dzień Dziadka. Te dni sprawiają wszystkim ogromną radość i wywołują wzruszenie.
Tak też było 19 stycznia 2019r. podczas grupowych uroczystości, jakie zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Najpierw Babcie i Dziadkowie z zachwytem i wzruszeniem podziwiali występy swoich wnucząt: umiejętności recytatorskie, taneczne i muzyczne. Następnie dzieci wręczyły swoim najbliższym przygotowane przez siebie drobne upominki i zaprosili Gości na słodki poczęstunek.
To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Bal w przedszkolu

Wszystkie dzieci duże, małe lubią bale w karnawale!!!
Dlatego też nie mogło zabraknąć takiego balu i w naszym przedszkolu.
16 stycznia 2019r. w karnawałowo przystrojonej sali odbył się cudowny Bal Przebierańców. Zjawili się na nim najznamienitsi goście: królewny, strażacy, policjanci, piraci, motylki, kwiatuszki, przeróżne zwierzątka, postacie z bajek i filmów, astronauta i wiele wiele innych.
Tańcom i zabawom nie było końca. Dzieci wyruszyły w taneczną podróż po krajach Europy, gdzie na każdej stacji należało odtańczyć charakterystyczny taniec dla danego miejsca.
Później odbyła się grupowa prezentacja karnawałowych strojów. Po zaprezentowaniu wszystkich strojów wybrano Króla i Królową Balu i zaproszono do dalszej zabawy. Wirowano w rytm przebojów w parach, wężykach, kółeczkach, a także należało wykonać zadania wylosowane z magicznego pudełka.
Na nudę nie było czasu. Już nie możemy się doczekać kolejnego Balu, na który zjadą równie wspaniali goście.

Grupowe Jasełka – rodzinne spotkania

W dniach 17 i 18 grudnia 2018r. odbyły się w naszym przedszkolu w poszczególnych grupach rodzinne spotkania Wigilijne, podczas których w miłej i świątecznej atmosferze wspólnie śpiewaliśmy kolędy, składaliśmy świąteczne życzenia oraz spożywaliśmy wigilijne potrawy. Na początku każdego spotkania dzieci przedstawiły specjalnie przygotowany repertuar artystyczny. W starszych grupach przedszkolaki wystawiły Jasełka, natomiast nasze młodsze pociechy prezentowały świąteczne wiersze oraz śpiewały świąteczne piosenki i pastorałki.

Spotkanie z Mikołajem

5 grudnia 2018r. nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany Gość. Mikołaj to osoba, która jak zwykle wywołała mnóstwo pozytywnych silnych emocji.

Pasowanie na Przedszkolaka

W środę 14 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu miało miejsce wielkie wydarzenie. Dzieci, które w tym roku dołączyły do naszego przedszkola obchodziły swoje święto – Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Dzieci, przed licznie zgromadzoną publicznością, zaprezentowały wytęp artystyczny, który wzruszył siedzących na widowni Rodziców. Następnie, maluchy z grupy Krasnali i Puchatków złożyły uroczystą przysięgę i odebrały z rąk Pani Dyrektor odznakę przedstawiającą logo naszego przedszkola. Otrzymały również pamiątkowy dyplom oraz upominki. Na koniec wszyscy goście i bohaterowie dnia zostali zaproszeni na słodki poczęstunek z pysznym tortem na czele.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Uroczystość pożegnania przedszkola
przez najstarsze przedszkolaki

„Tak nam smutno, lecz na buzi uśmiech wesoły.
Musimy pożegnać przedszkole, idziemy już do szkoły.
Żal opuszczać nam przedszkole, przyznajemy szczerze,
ale uczyć się i pisać też będziemy chętnie”.

14 czerwca 2018r., Gumisie i Tygryski, podczas uroczystości zorganizowanej w celu pożegnania najstarszych przedszkolaków uczęszczających do tych grup, zaprezentowały rodzicom występy artystyczne, których tematyka łączyła się z realizowanym tematem rocznym dotyczącym poznawania kontynentów.
Przedszkolaki zaprezentowały ciekawe wierszyki, piosenki i różnorodne tańce, a n
a zakończenie części artystycznej, wspólnie zatańczyły Poloneza.

Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor podziękowaniami dla rodziców za współpracę, a po części artystycznej, przed udaniem się do sal grupowych na słodki poczęstunek, życzyła dzieciom sukcesów w szkole, obdarowując je wspólnie z nauczycielkami, pamiątkowymi albumami ze zdjęciami dzieci i personelu przedszkola oraz książkami ufundowanymi ze środków zgromadzonych w ramach funduszu Rady Rodziców oraz książkami – albumami o Dzielnicy Wola, ufundowanymi przez Zarząd Dzielnicy Wola.

Dzień Mamy i Taty

23 maja 2018r. w naszym Przedszkolu świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki przygotowały programy artystyczne, które przedstawiły rodzicom w swoich salach. Po artystycznych prezentacjach oraz życzeniach, wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Kontynuacją obchodów tego święta był festyn rodzinny, który został opisany w zakładce „Dla Rodziców” – „Rodzinne Festyny”.

 

Dzień Babci i Dziadka

31 stycznia 2018r. do naszego przedszkola przybyli wspaniali goście: Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków.
Tegoroczne spotkania z okazji święta naszych Gości odbyły się w salach grupowych.
Po Krasnalach i Puchatkach, wystąpiły Gumisie, Smerfy i Tygryski.
Nasze przedszkolaki wypowiedziały wiele wierszyków, zaśpiewały wiele piosenek i wspaniale zatańczyły. A po występach, zaprosiły swoich gości na słodki poczęstunek, w którym pojawiło się m.in. przepyszne ciasto upieczone przez nasze Panie Kucharki.
Oczywiście nie zabrakło także pięknych upominków przygotowanych przez dzieci dla Babć i Dziadków.

Karnawałowy Bal Przebierańców

11 stycznia 2018r. odbył się w naszym przedszkolu Bal Przebierańców, który prowadziła Królewna Śnieżka wraz ze swoim księciem.
Przybyło wielu gości. Księżniczki, królowie, wróżki oraz wiele postaci z bajek i filmów.
Bal rozpoczął się Polonezem, po którym wszyscy się przedstawili oraz zaprezentowali swoje stroje. Następnie, Królewna Śnieżka zaprosiła szanownych gości do zabawy przy skocznej muzyce, a później do różnych konkursów i zabaw. Pierwszą zabawa była „Parząca czapeczka krasnoludka”. Dzieci podczas muzyki przekazywały sobie czapeczkę. Ten, komu podczas przerwy w muzyce czapeczka pozostała w rączce, musiał wykonać zadanie specjalne, np. przysiady, podskoki bądź rozwiązać zagadkę słowną. Po zabawie przyszedł czas na karnawałowe zawody sportowe. Zebrani podzielili się na drużyny i na czas podawali sobie pluszaki. Rywalizacja zakończyła się remisem.
Pod koniec zabawy przybyli goście próbowali zdobyć koronę księcia oraz przejść pod zniżającą się liną. Po udanej zabawie wszyscy zostali zaproszeni na wykwintny obiad.

Grupowe spotkania wigilijne

W dniu 13 i 14 grudnia 2017r. odbyły się grupowe, wigilijne spotkania rodzinne. Na początku uroczystości dzieci prezentowały krótkie świąteczne przedstawienia, układy taneczne, śpiewały piosenki o Mikołaju, itp. Po prezentacjach recytatorsko – taneczno – wokalnych naszych małych artystów, wszyscy wspólnie śpiewali kolędy. Po zakończeniu części artystycznej Panie składały rodzicom życzenia świąteczne, po których dzieci oraz zgromadzeni goście zasiadali do wigilijnego poczęstunku.

Mikołaj w naszym przedszkolu

14 grudnia 2017r. nasze Przedszkole odwiedził Mikołaj. Na początku spotkania przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne, podczas którego dowiedziały się jak bardzo jest zapracowany Św. Mikołaj przed nadejściem Świąt Bożego Narodzenia. Nasz gość poprosił dzieci
o pomoc. Mali pomocnicy pakowali prezenty do mikołajowego ogromnego worka, ubierali też świąteczne choinki. Mikołaj zaprosił też dzieci na przejażdżkę swoimi saniami.

Pasowanie na Przedszkolaka

Dzień 15 listopada 2017r., na długo pozostanie w pamięci naszych nowych przedszkolaków i ich rodziców. Tego właśnie dnia, nowoprzyjęte dzieci, uroczyście dołączyły do „grona naszych przedszkolaków”.
Impreza rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią.
Dla większości z dzieci, był to pierwszy, publiczny występ, przed licznie zgromadzoną publicznością. Małym artystom bacznie przyglądali się rodzice, którym z twarzy nie znikały uśmiechy.
Po części artystycznej, pani Dyrektor, odczytała przedszkolakom tekst ślubowania, po czym nastąpiło uroczyste przyrzeczenie: dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pań i być dzielnym przedszkolakiem. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało książeczkę, dyplom, znaczek z logo przedszkola oraz kalejdoskop.
Na zakończenie, wszyscy uczestnicy imprezy, zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Dzień Babci i Dziadka

W piątek 20 stycznia 2017r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu wspaniałych Gości – Babcie i Dziadków naszych przedszkolaków.

Podobnie jak w ubiegłym roku, spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyły się w salach każdej z grup, osobno.
Podczas wspólnej zabawy i występów dzieci, Babcie i Dziadkowie jak zwykle nie kryli wzruszenia.

Bal w przedszkolu

Tak jak każdego roku, tak i  tym, czyli w 2017 roku, styczeń jest miesiącem, w którym w wielu przedszkolach odbywają się bale karnawałowe. W naszym przedszkolu odbył się 17 stycznia.
Dzieci z niecierpliwością czekały, kiedy włożą kostium swojego ulubionego bohatera, z którym się utożsamiają. Zatem na bal „przybyły” królewny, wróżki, kotki, myszki Miki, policjanci, smoki, rycerze, piłkarze, lekarze, Batmani i Spidermeni. Najliczniejszą grupę w tym roku stanowiły księżniczki lodu – Elzy.
Para prowadząca bal, zaprosiła dzieci do „tanecznego pociągu” podróżującego po różnych krajach. W odwiedzonych państwach dzieci tańczyły taniec, pochodzący z odwiedzanego miejsca.
Potem odbyła jazda samochodem oraz zabawa taneczna przy dźwiękach starych i nowych przebojów. Bal zakończył się tańcem z balonami.

Dzieci lubią bale, więc humor im dopisywał i świetnie się bawiły. 

Rodzinne spotkanie Wigilijne

19 grudnia 2016r. zaprosiliśmy rodziny naszych przedszkolaków, na przedświąteczne, wigilijne spotkanie.

Dzieci przywitały rodziców wierszem, tańcem i piosenką, a następnie zaprosiły swoich bliskich do degustacji śledzików przygotowanych przez nasze Panie Kucharki oraz różnych pyszności przyniesionych przez Rodziców.

Odwiedziny Mikołaja

W dniu 6 grudnia 2016r. zaraz po śniadaniu, dzieci zostały zaproszone na przedstawienie teatralne „Świąteczne marzenia”. Podczas przedstawienia, dzieci dowiedziały się, że Święta Bożego Narodzenia to czas zgody, miłości i spełniania dobrych uczynków, a przyjemnością jest nie tylko dostawanie prezentów, ale także obdarowywanie innych. Po przedstawieniu niespodziewanie przybył Św. Mikołaj. Był mile zaskoczony wiedzą naszych przedszkolaków na temat samego Św. Mikołaja, a także tego gdzie mieszka, kto mu pomaga, w jaki sposób dostarcza prezenty. Na pamiątkę spotkania Mikołaj zrobił sobie zdjęcia z dziećmi oraz obdarował je wspaniałymi prezentami.

 

 

Pasowanie na Przedszkolaka

27 października 2016r. odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka.

Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były piosenki, tańce i  wierszyki powodujące wzruszenie u rodziców oglądających pierwsze występy swoich pociech.
Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem oraz być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka za pomocą symbolicznego znaczka przedstawiającego logo naszego przedszkola. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom, oraz upominki w postaci niebieskiego biretu oraz książeczki.

Uroczyste otwarcie ogrodu przedszkolnego
po jego modernizacji

5 października 2016r. odbyło się uroczyste otwarcie naszego wspaniałego, bezpiecznego i wspaniale wyposażonego ogrodu przedszkolnego, po modernizacji, wykonanej dzięki środkom finansowym przekazanym nam na ten cel przez Zarząd Dzielnicy Wola.

W naszej uroczystości, oprócz rodziców, wzięli udział: Pani Małgorzata Żuber – Zielicz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny, Pan Adam Hać – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Radni Dzielnicy Wola m.st. Warszawy: Pani Blanka Zienkiewicz i Pan Dariusz Puścian.
Po krótkim programie artystycznym zaprezentowanym przez najstarsze przedszkolaki, nasi szczególni w/w. Goście wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców i delegacją dzieci, zostali zaproszeni do ogrodu w celu dokonania symbolicznego przecięcia wstęgi.

 

 

 

Powiększ litery
Zmień kontrast

Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 5445